Ευχές Διευθυντή Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης για τη νέα Σχολική Χρονιά

Διάφορα Εκπαιδευτικοί

Αγαπητοί εκπαιδευτικοί,

με την ευκαιρία της έναρξης του νέου σχολικού έτους 2023-2024, απευθύνουμε σε όλους και όλες τις θερμότερες ευχές μας για μια ήρεμη και δημιουργική σχολική χρονιά.

Σε έναν κόσμο που αλλάζει ταχύτατα, έχουμε χρέος να υπηρετήσουμε το όραμα ενός σχολείου που συμπλέει και ανταποκρίνεται στις προκλήσεις του 21ου αιώνα. Ένα σχολείο συμπερίληψης, που να υπηρετεί με αγάπη και προσήλωση τις ανάγκες και τα ενδιαφέροντα των μαθητών, σεβόμενο απόλυτα τη διαφορετικότητα .

Αγαπητοί εκπαιδευτικοί, ξέρουμε  ότι το έργο σας είναι επίπονο και οι προκλήσεις πολλές και καθημερινές. Είμαστε όμως εξίσου βέβαιοι, ότι η ενέργεια, η δύναμη καθώς και η αστείρευτη αγάπη που διαθέτετε για τους/τις μαθητές/τριές σας, θα σας υποστηρίζουν και θα σας βοηθούν να αντεπεξέλθετε επιτυχώς σε αυτές.

Αγκαλιάζουμε με συναδελφική αλληλεγγύη το νέο διδακτικό προσωπικό – νεοδιορισμένους, αναπληρωτές–, που θα προσφέρουν τις υπηρεσίες τους στις σχολικές μονάδες που τοποθετήθηκαν.

Θέλουμε να σας διαβεβαιώσουμε ότι και αυτή τη σχολική χρονιά, θα σταθούμε δίπλα σας σε κάθε αναδυόμενο παιδαγωγικό ή και εργασιακό πρόβλημα! Ότι προσεγγίζουμε τους προβληματισμούς και τις ανησυχίες σας με ειλικρινή έγνοια!

Τέλος, για ακόμα μια φορά σας  ευχαριστούμε για τις άοκνες και φιλότιμες προσπάθειες, τον θερμό ζήλο και την ευσυνειδησία με την οποία επιτελείτε  το παιδαγωγικό σας λειτούργημα. Με σεβασμό και συνεργασία μπορούμε να εργαστούμε για ένα σχολείο δημοκρατικό, για ένα σχολείο ολοένα καλύτερο!

Καλή σχολική χρονιά σε όλους και όλες!

Ο Διευθυντής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ηλείας

Ανδρέας Ζέρβας